Zero waste

03.08.20

Zero waste

Filozofia zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero odpadów”, lub „zero marnowania”. Szerzej odnosi się ona do stylu życia, wedle którego ludzie dokładają starań, aby minimalizować generowane przez siebie odpady w celu ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami. Jest to bardzo ważny i wysoce etyczny cel, który przysłużyć ma się całej ludzkości i wszystkim jej przyszłym pokoleniom. Chodzi więc o to, aby stworzyć gospodarkę, w której zamiast tworzyć odpady używa się zasobów. Definicja stosowana przez Zero Waste International Alliance to:

 

Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

 

Jak więc wprowadzać ten szczytny cel do swojego życia? Już podpowiadamy. W skrócie mówiąc chodzi tu o stosowanie w swoim codziennym życiu kilku zasad. Wydawać się może to proste, jednak wymagana w działaniu konsekwencja potrafi stwarzać problemy. Zasady te to:

 

1. Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.

 

2. Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.

 

3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).

 

4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).

 

5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).

 

Warto dodać do zasad powyżej dwie dodatkowe:

 

6. Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.

 

7. Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko.

 

Rękodzieło Naturalne stara się ze wszystkich sił propagować ideologię zero waste. Chcemy chronić zdrowie oraz życie ludzkie przed szkodliwym działaniem odpadów i zanieczyszczeń. Staramy się eliminować z produkcji chemii oraz produktów, które negatywnie wpływają na środowisko i zdrowie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl